Academy of Teaching Excellence

Academy of Teaching Excellence

Past Winners / ATE Members


Year William E. Wine Award University Sporn Award Alumni Teaching Award ATE Inductees
2016 Preston Durrill
Peter Graham
Alexander Niemiera
Mike Rosenzweig Marian Mollin
Michel Pleimling
2015 Trudy Harrington Becker
Raman Kumar
Brent Opell
Col. Dave Miller Anthony "Kwame" Harrison
Peter Wallenstein
2014 Wing Ng
Don Orth
Elizabeth Malbon
Gregory Tew
Terry Clements
Dana Hawley
2013 Anthony T. (Terry) Cobb
Joseph S. Merola
Daniel B. Thorp
Kee Jeong Kim Marlene M. Preston
Lisa M. Tucker
2012 Billie Lepczyk
Mitzi R. Vernon
Jackson R. Webster
Suchitra Samanta Alan S. Weinstein
Jane A. Wemhoener
2011 Leo Piilonen
Randall Billingsley
Sharon Johnson
Michael J. Alexander Jessica Folkart
Richard Walker
2010 Patricia G. Amateis
Eloise Coupey
Michael J. Ellerbrock
David G. Schmale Peter E. Doolittle
Barbara K. Bekken
2009 C. A. Bailey
J. De La Ree Lopez
J. H. Simonetti
M. Volmer A. Nelson
A. M. Stevens
2008 J. E. Eddleton
R. F. McDuffie
J. D. Stahl
E. L. Bloomer O. H. Griffin
J. C. Sible
2007 G. M. Filz
M. B. Saffle
E. T. Shugart
W. E. Beal G. H. Becker
K. A. Hoffman
2006 K. D. Pelzer
G. V. Loganathan
T. M. Gardner
P. V. Heilker F. H. Oehlschlaeger
M. V. Barrow
2005 W. T. Baumann
G. L. Long
P. M. Sorrentino
D. Agud R. J. Foti
A. W. Kohler
2004 G. L. Downey
T. Pratt
J. J. Richardson, Jr.
G. S. Saffle G. L. Downey
C. F. Reinholtz
2003 A. L. Buikema, Jr.
D. M. Denbow
R. M. Goff
W. E. Snizek G. M. Lloyd
D. W. Reaves
2002 R. D. Fell
R. E. Benoit
C. P. Neck
J. D. Boyer M. W. Aust
P. G. Amateis
2001 H. S. Bender
W. W. Brown
S. G. Magliaro
M. P. McAllister A. O. Abaye
M. C. Vorster
2000 A. S. Becker
J. L. Ozanne
A. Stremmel
T. L. Papillon J. T. Arnold
B. M. Waggenspack
1999 S. D. Forrester
E. S. Geller
D. W. Smith
C. E. Frazier B. J. Smith
J. R. Voshell
1998 E. A. Brown
V. R. Fu
R. G. Kander
M. J. Ellerbock R. Blieszner
T. W. Luke
1997 S. A. Johnson
Y. A. Liu
J. R. Seiler
C. S. Rogers J. S. Merola
E. T. Shugart
1996 R. E. Lyons
P. A. Mellen
K. Singh
J. O. Glanville A. L. Buikema
M. B. Oliver
1995 K. R. Allen
H. W. Munson
B. E. Reed
J. P. Wightman E. R. Fuhrman
A. J. Keown
1994 J. E. LaPorte
J. R. McKenna
R. H. Plaut
P. Amateis J. E. Bixler
P. S. Zeskind
1993 J. B. Birch
V. A. Bonomo
M. J. T. Norton
D. Rubenstein S. G. Magliaro
H. D. Sherali
1992 R. A. Martin
T. R. Rakes
C. F. Reinholtz
E. Weisband C. A. Bailey
J. C. Ulloa
1991 J. B. Howard
D. D. Long
M. S. Leib
C. J. Burger J. R. Crunkilton
T. M. Gardner
1990 W. E. Beal
A. A. Fernandez-Vazquez
G. M. Graham
E. S. Geller J. D. Arthur
L. H. Roy
1989 M. A. Barnes
M. B. Boisen, Jr.
K. B. Monroe
D. A. West G. W. Justice
W. E. Snizek
1988 T. W. Luke
J. L. Shrum
G. R. Thompson
A. L. Buikema J. K. Sawyers
E. D. Stump
1987 D. E. Egger
J. W. Knight
D. J. Schneck
A. B. Mandelstamm C. J. Dudley
J. D. Stahl
1986 R. Lalik
M. R. Louthan, Jr.
R. F. Tipsword
D. A. Stetler S. J. Adams
R. S. Purdy
1985 R. F. Kelly
J. J. Owen
L. P. Rees
P. S. Zeskind J. C. Pitt
C. M. Reed, Jr.
L.G. Kraige
1984 P. P. Kelly
L. G. Kraige
M. A. Ogliaruso
D. D. Ludwig R. E. Benoit
P. M. Sorrentino
1983 D. E. Hinkle
D. M. Kohl
L. J. Taper
H. W. Munson E. S. Geller
H. M. McNair
1982 C.W. Bostian
D.E. Kenyon
A.J. Keown
J.W. Via J.B. Birch
N.D Smith
1981 G. D. Fenstermacher
J. I. Robertson, Jr.
F. Ruiz
W. D. Purcell L.O. Bishop
D. Kohl
P. McGovern
J. Taper
1980 L. L. Grigsby
R. H. Myers
W. E. Snizek
J. Rocher, Jr. D.E. Hutchins
A.J. Keown
M.R. Louthan
L.D. MItchell
F. Ruiz
R.S. Schulman
1979 S. M. Holzer
P. F. Anderson
J. A. Niles
G. M. Simmons, Jr. G.B. Hammond
D.E. Kenyon
P.L. Martin
M.A. Ogliaruso
R.H. Plaut
J.F. Robinson
1978 G. B. Wills
D. F. Scott, Jr.
J. A. Jacobs
J. W. Viers T.W. Bonham
C.W. Bostian
J.W. Looney
W.L. Mauldin
J.C. Pitt
R.F.Tipsword
1977 R. H. Giles, Jr.
E. C. Houck
T. C. Hunt
L. T. Taylor E.W. Carson, Jr.
O.C. Farrari
T.H. Hohenshil
L.D. Mitchell
R.H. Myers
M.G. Squires
1976 G. V. Gibbs
J. B. Jones
J. T. Regan
J. R. Craig W.D. Lowry
J.W. Maxwell, Jr.
A.H. Nayfeh
R.B. Vasey
J.F Wolfe
1975 J. E. Kaiser, Jr.
T. C. Ward
J. M. White
D. A. Stetler A.W. Bennett
L.K. Brice
L.G. Duenk
J.F. Keller
L.W. Rutland, Jr.
1974 L. C. Crawford
J. A. Phillips
R. G. Saacke
H. R. Steeves W.M. Etgen
W.L. Favrao
G.C. Grender
S.M. Holzer
T.D. Hubbard
M.Kosztarab
J.P. McNab
R.P. McNitt
R.J. Nurse
J.J. Owen
G.R. Powley
L.J. Simutis
J.P. Wightman
1973 V. C. Brenner
W. M. Etgen
G. C. Grender
R. J. Nurse
1972 W. L. Favrao
R. P. McNitt
J. P. Wightman
J. J. Owen
1971 R. B. Holliman
W. Kroontje
K. Philson
L. W. Rutland
1970 G. H. Beyer
O. C. Ferrari
P. A. Distler
G. C. Grender
1969 J. A. Gaines
T. D. Hubbard
F. H. Lutze
E. F. Furtsch
1968 R. H. Bond
R. K. Coe
J. F. Wolfe
R. B. Holliman
1967 H. A. Elarth
M. Kosztarab
N. R. Krieg
R. T. Robertson
1966 S. C. Farrier
J. H. Sword
E. Weinstock
L. K. Brice
1965 S. C. Andrews
P. H. Hoepner
P. L. Martin
1964 E. F. Furtsch
E. P. Ellison
E. M. Jennelle
1963 E. C. Marsh
H. S. Mosby
L. A. Padis
1962 H. S. Miles, Jr.
D. M. Kohler
J. M. Barringer, Jr.
1961 O. Glisson
M. H. Agee
L. K. Brice
D. F. Watson
1960 L. McFadden
F. J. Maher
G. W. Litton
1959 D. L. Kinnear
H. Y. Loh
H. L. Wood
1958 W. L. Gibson, Jr.
A. B. Massey
J. F. Poulton
1957 G. R. Powley
P. M. Reaves
R. C. Krug